Eredeti cím: Мы
terebess wikipedia könyvesblog - florescu
Európa, 1990, ford. Földeák Iván
p. 10. “oly átszellemülten nézelődött itt, mint egy mitikus istenség a teremtés hetedik napján.”
p. 15. Taylor-gyakorlatok (Frederick Winslow Taylor)
p. 16. Kant („…Nálunk ezt a matematikai-morális feladványt akármelyik tízesztendős szám fél perc alatt megoldja; ők viszont képtelenek voltak rá – az összes Kantjukkal együtt (mert egyikőjüknek sem jutott eszébe, hogy a tudományra alapozza az etika rendszerét, vagyis kivonásra, összeadásra, osztásra és szorzásra).”
p. 19. ? „egy XX. Századi könyvet. Szerzője előad egy ironikus történetet a vademberről és a barométerről. A vadember észrevette: valahányszor a barométer mutatója megáll az”eső” jelzésnél – valóban esni kezd. Mivel hőn kívánta az esőt, kipiszkált pontosan annyi higanyt, hogy a barométer esőt jelezzen.”
p. 20. Szkrjabin
p. 21. Taylor-MacLoran-képlet; Püthagorasz-tétel; Fraunhofer-vonalak
p. 23. Newton binominálisa
p. 23. ? „Valamelyik antik bölcselő, természetesen véletlenül, okos dolgot mondott: „A szerelem és az éhség uralkodik a világ felett.”
p. 27. Cupido
p. 30. „A falon lévő polcról, alig érzékelhető mosollyal egyenest az arcomba bámult egy régi költő pisze orrú, aszimmetrikus fizionómiája (azt hiszem, Puskin volt.)”
p. 33. réz Buddha (sokszor)
p. 34. Taylor, Kant („hogy írhattak egész könyvtárakat valami Kantról, sközben alig vették észre Taylort”)
p. 44. Shakespeare
p. 44. Dosztojevszkij (konkrétan egyik műve sincs megemlítve, de párhuzamok fedezhetők fel: Karamazov testvérek (D-503 – Jótevő, valamint Krisztus – Nagy Inkvizítor találkozója), Feljegyzések az egérlyukból (Kristálypalota – Üvegbúraszerű Zöld Fal, sőt minden épület, bútor, stb. egy speciális , elpusztíthatatlan üvegből készült)
p. 45. „taylorizált boldogság sejtecskéi
p. 47. Prometheusz
p. 59. Isten
p. 61. Őseink Istene
p. 61. „újból itt a paradicsom. S mi ismét naivak és ártatlanok vagyunk, mint Ádám és Éva.”
p. 65. „Örök szerelmes kétszer kettő” (a „kétszer kettő” utalás a „Feljegyzések az egérlyukból” Kristálypalotájára, az életnek és a társadalomnak a kétszer kettő alapján történő megszervezésére.)
p. 65. Kolumbusz
p. 130. „őseink „Evangélium”-ának”
Utolsó kommentek