Osiris Kiadó, 2006
A regény főhőse, Tábory Elemér kettős életet él: a valóságban (vagy álmaiban?) klasszikus műveltségű úrifiú, míg rémálmaiban (vagy a valóságban?) nyomorúságos életet élő, indulatait fékezni képtelen, írni-olvasni épphogy tudó asztalosinas, majd díjnok. Az álom és a valóság őrjítő összefonódása tönkreteszi a fiút, de mi legalább számolgathatjuk közben a szépirodalmi utalásokat:
6. old. egy utalás Sherlock Holmes alakjára -"...egy valóságos doktor holmesi társaságot alapítottunk ennek a rejtélynek a kikutatására."
12. old. Tábory Elemér osztálytársa Verne-könyveket olvasott
33. old. Tábory Elemér asztalosinas "énje" egy szabadabb életről ábrándozik: "Milyen boldogok voltak a többi gyerekek, akik egész délutánokat elcsavaroghattak a patakban, gyönyörű robinzoni életet éltek."
47. old. Elemér ismét úrifiúként élvezi az életet és elméjének élességét: "Verseket skandáltam hangosan a lódobogás ütemére, még latin verseket is, Ovidiust, öntudatlan kéjelegtem pompás memóriámban és ritmusérzékemben."
50. old. Tábory E. álmokról szóló műveket keres, egy tanára ajánl is neki, többek között Freud-ot: "Van most erről egy divatos könyv, egy bécsi orvos írta, de az nem gyerekeknek való."
(71. old Nem szépirodalmi, inkább lélektani utalások: Pierre Janet A pszichológiai automatizmus és Morton Prince Egy személyiség megoszlása című művét említi Babits.)
85. old. Horatius és Lucretius kerül szóba egy apa-fiú beszélgetés során.
140. old. Vörösmarty-t , Garay-t és Petőfit említi a főhős.
141. old. Cicero
144. old. utalás Katona József Bánk Bán-jára
cicero_quintus_tullius defoe_daniel doyle_arthur_conan freud_sigmund garay_jános horatius katona_józsef lucretius ovidius petőfi_sándor verne_jules vörösmarty_mihály l:magyar m:regény r:babits_mihály
Utolsó kommentek